Pasākums “LĪGO VIŠĶOS” 2019 aizritējis festivāla formātā

Aleksandrs_Lebeds_OTT_3

Ar ielīgošanas rituāliem, lustēm un dančiem Višķu pagasta estrādē aizritējis ikgadējais pasākums “Līgo Višķos”, šogad mainot savu formātu un pirmo reizi pārtopot par festivālu trīs dienu garumā. Tas pulcēja līgotājus no malu malām, lai jautrās un patīkamās noskaņās pavadītu vienus no gada visskaistākajiem svētkiem – Vasaras Saulgriežus.

Jau piektdien, 21. jūnijā latvisko tradīciju un folkloras cienītāji pulcējās Latgalisko tradīciju un prasmju mājā “Ambeļu skreine”, kur notika bezmaksas interaktīvs pasākums “Vosorys saulgrīži Ambeļūs”. Tā laikā tika iepazīti un izpildīti senie latgaliešu ielīgošanas rituāli, kas veicina spēku, veselību un pārticību. Notika varena un skanīga apdziedāšanās, radošas meistarklases zāļu vainagu pīšanā. Tika kurts ugunskurs un celts kārtī, pēc tam lustīgos dančos un rotaļās visus veda folkloras kopas “Speiga” un “Dyrbyni”. Rītausma tika sagaidīta zaļumballē, kopā ar dziedošo duetu “Inga un Normunds”.

Sestdien, 22. jūnijā svinības turpinājās Višķu estrādē, kur vakarā notika ielīgošanas “Open-air” disko ballīte “Midsummer night”, kopā ar jauniešu biedrību “Lauku studija”.

Svētdien, 23. jūnijā, festivāla ietvaros, jau no paša rīta Višķu stadionā aktīvākie dalībnieki pulcējās biedrības “Esi Pirmais” rīkotajā sporta turnīrā, kurā sacensties un savus spēkus un veiklību bija iespējams pārbaudīt dažādās disciplīnās – pludmales futbolā, strītbolā, tautas bumbā un jautrajās stafetēs. Kā visaktīvākās un uzvaras laurus pelnošākās komandas izcēlās Rēzeknes ciemiņu komanda “Sokolovka” un Saulkrastu – “Traktors uz dinozaura”. Turnīra uzvarētāji saņēma balvas no festivāla sponsoriem un ielūgumus uz “Līgo Višķos” noslēguma pasākumu. Pārējie dalībnieki ieguva medaļas un veicināšanas balvas, iespēju iegādāties festivāla biļetes ar 50% atlaidi. Visi dalībnieki ar prieku iesaistījās rīkotajās aktivitātēs izteica vēlmi piedalīties līdzīgā pasākumā arī citus gadus.

No karstuma veldzēties un relaksēties bija iespējams blakus esošajā, labiekārtotajā Luknas ezera pludmalē ar peldvietu un laivu piestātni. Visas dienas garumā tur darbojās arī pirts, kur tika baudītas masāžas, pirts rituāli un vienkārša atpūta draugu kompānijā. Ūdens un dabas klātbūtne radīja īpašu festivāla atmosfēru.

Festivāla “Līgo Višķos” kulminācijā izskanēja Līgo svētku koncerts. To atklāja atraktīvā latgaliešu jauniešu kapela “Augusti”, priecējot klātesošos gan ar tautasdziesmām, gan ar populāram ziņģēm. Turpinājumā svētku sajūtas ienesa Ogres Tautas teātra aktieri, izspēlējot tautā iemīļoto Rūdolfa Blaumaņa lugu “Skroderdienas Silmačos”, kas, savas simts gadu garumā nezūdošās popularitātes dēļ, tiek dēvēta par latviešu teātra fenomenu. Izrāde ar jautrajām Silmaču saimes ļaužu izdarībām un attiecībām smīdināja līdz asarām un līdzi dziedāt zināmajām un sirsnīgajām kuplejām mudināja ikvienu klātesošo. Neizpalika arī spilgti pārsteiguma momenti un dažādi specefekti – Silmaču krāsns sprāga ar pamatīgu blīkšķi.

Pēc izrādes apmeklētājus kārtīgi izkustināja un sasildīja par interneta sensāciju kļuvusī Latgales puišu grupa “Latgalīšu Reps”. Koncerta laikā fanu pūļi izdziedājās un izdejojās tādu populāru hītu pavadījumā kā “Žarei Gaļi”, “Reita Panorama”, “Ceļš Iz Muojom”, “Kūdra deg” u.c , kas savās lirikās pauž patiesu mīlestība pret dzimteni, valodu un mūziku. Jāņu rīts tika sagaidīts ballē, kur par patīkamo noskaņu un muzikālo pavadījumu gādāja Latvijas Šlāgeraptaujas dalībnieki Kristīne un Alvis.

Tumsai iestājoties, festivāla norises vietā tradicionāli tika kurta Jāņuguns, kam, pēc tautas ticējumiem, piemīt sevišķs noslēpumains spēks. Pulcēšanās pie ugunskura radīja neaprakstāmu kopības sajūtu, labās domas un emocijas – neaizmirstamus mirkļus. Pasākuma laikā notika mājražotāju un amatnieku tirdziņš, vainagu pīšanas darbnīca, bija iespējams nobaudīt novada saimnieku gatavoto mājas alu un sieru, kūpinājumus, speķa maizes, “Narotnūs blīņus” un citus tradicionālus gardumus.

Viesu ērtībām, blakus estrādei visu triju dienu garumā darbojās arī telšu pilsētiņa, kurā labprāt nakšņoja un atpūtās daudzi festivāla dalībnieki. Teritorija ir pietiekami liela, lai izvietotu vairāk kā 100 teltis, tāpēc nākošgad tiek aicināti svinētgribētāji arī no tālākiem novadiem.

Līgo svētku svinēšanu Višķu estrādē, gleznainā Luknas ezera krastā, jau sesto gadu rīkoja Daugavpils novada pašvaldības aģentūra “TAKA”. “Līgo Višķos” ir vieni no lielākajiem un krāšņākajiem svētkiem Latgalē. Šogad tie pulcēja vairāk kā 2000 apmeklētāju gan no Daugavpils, gan no citiem, tuvākiem un tālākiem novadiem (Preiļiem, Aglonas, Krāslavas, Jelgavas, Ogres, Saulkrastiem u.c). Šogad pasākums guva arī ievērojamu ārzemju viesu interesi – tajā ieradās līgotāji no Lietuvas, Vācijas, Holandes, ekskursantu grupa no Amerikas.

Pasākumu atbalstīja: Daugavpils novada dome, Višķu pagasta pārvalde, Ambeļu pagasta pārvalde, tirdzniecības centrs “Solo”, viesnīca Park hotel “Latgola”, “Pabeerzner”, “Latgales Alus”, “Latgales Laiks”, “Latgalīšu Kulturys Gazeta.lv”.

Uz satikšanos Līgo svētkos Višķu estrādē 2020. gadā!